Co jeszcze warto wiedzieć?
Po ukończeniu licencjatu na jednym kierunku istnieje możliwość zdobycia dyplomu magistra na innym kierunku (w ramach jednej grupy studiów: humanistyczne, techniczne, matematyczno-przyrodnicze itd). Innymi słowy, w ciągu 5 lat istnieje możliwość zdobycia 2 różne wykształcenia.
A po studiach licencjackich, student może podjąć oficjalnie pracę na pełen etat w firmie, co daje możliwość pracować i studiować na studiach magisterskich.
Warto podkreślić, że cena za studia w Polsce jest o wiele niższa, niż w innych krajach UE, co potwierdza jeszcze raz dostępność studiów za granicą.
System edukacji jest podzielony na trzy stopni:
I stopień trwa 3 lata w przypadku licencjatu oraz 3,5 – w przypadku inżyniera
II stopień – studia magisterskie – 2 lata lub 1,5 roku
III stopień – studia doktoranckie – 4 lata.
Istnieją również jednolite studia magisterskie, nauka na których trwa, w zależności od kierunku, od 9 do 12 semestrów (5–6 lat). Specjalna forma kształcenia na tych kierunkach wynika ze specyfiki programów kształcenia – uznano, że nie jest możliwe w tych przypadkach wprowadzenia podziału na studia pierwszego i drugiego stopnia. Do jednolitych studiów magisterskich należą takie kierunki: lekarskie, weterynaryjne, prawo, pedagogika, psychologia, fizjoterapia, farmacja itd.