Lista programów stypendialnych
- Jedną z takich lokalnych inicjatyw jest program “Study-in-Wroclaw” – pierwszy niekomercyjny program inicjowany przez miasto oraz wrocławskie uczelnie w 2006 roku. W związku z tym, że projekt jest niekomercyjny, nie pobiera się żadnych opłat z uczestników. Kandydaci otrzymują kwalifikowane konsultacje od specjalistów projektu podczas procesu rekrutacyjnego oraz podczas studiów, możliwość udziału na studia bezpłatne oraz studia wysokiej jakości w najlepszych publicznych oraz prywatnych uczelniach Wrocławia.
- Drugą inicjatywą miasta jest Wrocławskie Centrum Akademickie, które realizują swoje projekty innowacyjne projekty, skierowane by wspierać współpracę pomiędzy sferami szkolnictwa wyższego i nauki, biznesu oraz samorządu lokalnego, aby głębiej angażować i lepiej wykorzystywać potencjał uczelni na rzecz rozwoju Wrocławia, tworzenie warunków sprzyjających współpracy nauki z biznesem. Każdy może znaleźć projekt lub inicjatywę zgodnie ze swoim gustem i zainteresowaniami.
- Trzecią inicjatywą są programy i granty finansowane przez państwo. Większość takich programów realizuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która wspiera wymianę akademicką na szczeblu międzynarodowym, rozprzestrzenia ofertę polskich uczelni i promuje polskie szkolnictwo wyższe. Agencja realizuje programy dla studentów polskich, zagranicznych, dla naukowców i doktorantów również kilka program w zakresie nauki i promocji języka polskiego.
Programy wymiany akademickiej
Oprócz wyżej zaznaczonych kategorii istnieją programy wymiany akademickiej: Erasmus oraz MOST.
- Erasmus – program wymiany studenckiej, wykładowców oraz naukowców państw członkowskich Unii Europejskiej również Islandii, Liechtenstein, Macedonii, Norwegii oraz Turcji. Program daje możliwość studiować, odbywać staże oraz uczyć w innym państwie, które bierze udział w programie. Komisja Europejska określiła Erasmus jako bardzo udany program kształcenia UE oraz istotnym narzędziem walki z bezrobociem młodzieży. Studia i praktyki trwają od 3 miesięcy do 1 roku.
- MOST – program mobilności studenckiej w ramach którego studenci i doktoranci mogą studiować jeden semestr lub jeden rok akademicki na jednej z dwudziestu polskich uczelniach. Uczestnik może skorzystać z danej programy maksymalnie dwa semestry, pod warunkiem, że na uczelni macierzystej zostały ukończony 1 semestr. Student bądź doktorant może wyjechać dwukrotnie na jeden semestr na dwie różne uczelni.