Język polski

Język wykładowy

alejandroescamilla-book

Głównym językiem wykładowym na wrocławskich uczelniach jest polski. Minimalny poziom znajomości języka polskiego niezbędny do zakwalifikowania się na studia we wrocławskich uczelniach to B1 – (podstawowy). Oczywiście, im wyższy poziom posługiwania się językiem tym większa szansa na zostanie studentem i późniejsze sukcesy w nauce.

Wrocławskie uczelnie oferują również kierunki prowadzone w języku angielskim. Ale nawet osobom, które planują studiować po angielsku, radzimy poznać język polski chociażby na podstawowym poziomie, aby móc swobodnie porozumiewać się po polsku w życiu codziennym. Taka umiejętność przyda się zarówno w sklepie, u lekarza, czy też w rozmowach z kolegami z roku.

Dowiedz się więcej o poziomach znajomości języka polskiego.

Zobacz przykłady testów Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

Gdzie i jak nauczyć się języka polskiego?

Każdy kandydat może wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób:

  1. W kraju gdzie mieszka na stałe – w szkołach językowych, na kursach, z korepetytorem.
  2. W Polsce – w szkołach językowych, które specjalizują się w nauczaniu języka polskiego dla cudzoziemców. To świetne rozwiązanie dla tych osób, które chcą nie tylko świetnie opanować język polski, ale tez poznać kraj, jego kulturę, tradycje. We Wrocławiu działają dwie główne szkoły – Szkoła Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców działająca przy Uniwersytecie Wrocławskim i Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców przy Politechnice Wrocławskiej, które oferują kursy letnie, semestralne jak i roczny kurs przygotowawczy. Cena rocznego kursu to 2000 – 3000 euro.
  3. Można również szlifować język polski w parze, wówczas polscy studenci uczą was języka polskiego, a wy swojego języka ojczystego, albo innego – jaki dobrze znacie. To efektywny sposób nauki dla tych, którzy lubią poznawać nowych ludzi i ich kulturę.

Tu nauczysz się języka polskiego:

  1. Szkoła Języka Polskiego i Kultury  dla Cudzoziemców przy Uniwersytecie Wrocławskim oprócz nauki języka oferuje także zapoznanie z polską kulturą. http://www.sjpik.uni.wroc.pl/
  2.  Ośrodek Nauki Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców przy Politechnice Wrocławskiej. http://www.sjo.pwr.wroc.pl/89844,131.dhtml
  3. Wrocław na językach świata – bezpłatna nauka języka polskiego dla cudzoziemców https://www.wnjs.pl/ 
  4. Сentrum językowe Polish School. http://polish-school.pl/index.php/pl/home 
  5. Prywatne szkoły językowe uczące na różnych poziomach zaawansowania i przygotowujące do uzyskania certyfikatu języka polskiego jako obcego http://www.polish-world.pl/
  6. Kursy indywidualne i w grupach http://www.abpolonia.pl/oferta/kursy-jezykowe/
  7. Możesz także uczyć się polskiego w tandemie językowym, ogłoszenia znajdziesz np. na stronie gumtree.pl w dziale społeczność – wymiana umiejętności.