Język polski

Język wykładowy

alejandroescamilla-book

Głównym językiem wykładowym na wrocławskich uczelniach jest polski. Minimalny poziom znajomości języka polskiego niezbędny do zakwalifikowania się na studia we wrocławskich uczelniach to B1 – (podstawowy). Oczywiście, im wyższy poziom posługiwania się językiem tym większa szansa na zostanie studentem i późniejsze sukcesy w nauce.

Wrocławskie uczelnie oferują również kierunki prowadzone w języku angielskim. Ale nawet osobom, które planują studiować po angielsku, radzimy poznać język polski chociażby na podstawowym poziomie, aby móc swobodnie porozumiewać się po polsku w życiu codziennym. Taka umiejętność przyda się zarówno w sklepie, u lekarza, czy też w rozmowach z kolegami z roku.

Dowiedz się więcej o poziomach znajomości języka polskiego.

Zobacz przykłady testów Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

Gdzie i jak nauczyć się języka polskiego?

Każdy kandydat może wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób:

  1. W kraju gdzie mieszka na stałe – w szkołach językowych, na kursach, z korepetytorem.
  2. W Polsce – w szkołach językowych, które specjalizują się w nauczaniu języka polskiego dla cudzoziemców. To świetne rozwiązanie dla tych osób, które chcą nie tylko świetnie opanować język polski, ale tez poznać kraj, jego kulturę, tradycje. W Wrocławiu działają dwie główne szkoły – Szkoła języka polskiego i kultury dla cudzoziemców działająca przy Uniwersytecie Wrocławskim i Szkoła języka polskiego przy Politechnice, które oferują kursy letnie, semestralne jak i roczny kurs przygotowawczy. Cena rocznego kursu to 2000 – 3000 euro.
  3. Można również szlifować język polski w parze, wówczas polscy studenci uczą was języka polskiego, a wy swojego języka ojczystego, albo innego – jaki dobrze znacie. To efektywny sposób nauki dla tych, którzy lubią poznawać nowych ludzi i ich kulturę.

Tu nauczysz się języka polskiego:

  1. Studium Języka Polskiego i Kultury  dla Cudzoziemców na Uniwersytecie Wrocławskim oprócz nauki języka oferuje także zapoznanie z polską kulturą. http://www.sjpik.uni.wroc.pl/
  2.  Studium Języka Polskiego na Politechnice Wrocławskiej. http://www.sjo.pwr.wroc.pl/89844,131.dhtml
  3. Wrocław na językach świata – bezpłatna nauka języka polskiego dla cudzoziemców https://www.wnjs.pl/ 
  4. Сentrum językowe Polish School. http://polish-school.pl/index.php/pl/home 
  5. Prywatne szkoły językowe uczące na różnych poziomach zaawansowania i przygotowujące do uzyskania certyfikatu języka polskiego jako obcego http://www.polish-world.pl/
  6. Kursy indywidualne i w grupach http://www.abpolonia.pl/oferta/kursy-jezykowe/
  7. Możesz także uczyć się polskiego w tandemie językowym, ogłoszenia znajdziesz np. na stronie gumtree.pl w dziale społeczność – wymiana umiejętności.