Gdzie mieszkać?

photo-1422479516648-9b1f0b6e8da8

Akademiki

Każda wrocławska uczelnia publiczna zapewnia swoim studentom miejsce w akademiku.

Koszt to 400 – 500 złotych ( w zależności od uczelni i standardu pokoju). Opłatę wnosi się co miesiąc. Należy również wpłacić kaucję – jako zabezpieczenie na wypadek zniszczeń w pokoju (zazwyczaj jest to kwota odpowiadająca miesięcznej opłacie za akademik).

Warunki życia w akademiku są komfortowe:

 • pokoje dwu i trzyosobowe
 • kuchnia (bez naczyń), prysznic i toaleta odpowiednio dla mieszkańców piętra albo modułu (kilku pokoi)
 • w pokojach są meble, zasłony, pościel (poduszka, kołdra, poszewki)
 • lodówka – w pokoju albo na moduł
 • żelazko – można wypożyczyć z portierni
 • w każdym pokoju jest Internet
Życie w akademiku ma wiele zalet, szczególnie dla studenta cudzoziemca:
 • miejsce zamieszkania blisko uczelni
 • możliwość rozmawiania i integracji z polskimi studentami
 • prawne uregulowanie kwestii miejsca zamieszkania (meldunek)

Wśród minusów mieszkania w akademiku można wymienić brak spokojnego miejsca do nauki, ale zazwyczaj jest specjalny pokój przeznaczony w tym celu.

Więcej informacji na temat poszczególnych akademików:

 1. Uniwersytet Wrocławski:
 2. Politechnika Wrocławska:
 3. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu  >>sprawdź szczegóły<<
 4. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu:

Uczelnie niepubliczne nie mają swoich akademików. Uczestnikom projektu którzy będą studiować na uczelni niepublicznej, w miarę dostępności miejsc proponujemy mieszkanie w jednym z akademików uczelni publicznej.

Gdzie najlepiej wynająć mieszkanie we Wrocławiu?

Jeśli wybierasz się tu na studia, już teraz sprawdź, skąd będziesz miał najwygodniejszy dojazd na uczelnię. Przedstawiamy możliwości dojazdu do uczelni.

Właściwie każda część miasta jest dobrze skomunikowana z centrum, a co za tym idzie z większością uczelni. Z najdalszych osiedli jeżdżą autobusy pośpieszne, można się przesiąść w tramwaj, który zwykle porusza się po wydzielonych torowiskach.

Politechnika Wrocławska

Jeśli zamierzacie studiować na Politechnice Wrocławskiej, to najwygodniej będzie Wam dojechać z okolic Placu Grunwaldzkiego i Śródmieścia. Jeździ stąd bezpośrednia komunikacja miejska na uczelnię i jest niedaleko do centrum. Nieco dalej, bo na Psim Polu, znajdziecie sporo niedrogich mieszkań, skąd również bezpośrednio dojedziecie na PWr (m.in. autobusy D, 141, 131). Jeździ tu sporo autobusów nocnych, ale jest daleko od centrum miasta.

Dogodnymi osiedlami będą również Sępolno i Biskupin (choć obecnie dojazd na nie może być utrudniony, ale jeżdżą m.in. tramwaje nr 2, 10, 17, 9, autobusy 145, 146) oraz Gaj, Huby (autobus 145, 156), nawet okolice Magnolii (tramwaj nr 10) – stąd też dojedziecie bezpośrednio komunikacją miejską. Politechnika Wrocławska działa na jednym kampusie pomiędzy mostem Grunwaldzkim a Rondem Reagana, a to bardzo dobrze skomunikowana część miasta.

W okolicy Ronda Reagana znajduje się również kilka akademików, a dalej, tuż za halą Stulecia, popularne „Teki” należące do Politechniki, gdzie co roku organizowane są juwenalia.

Uniwersytet Przyrodniczy

Podobnie Uniwersytet Przyrodniczy, którego budynki mieszczą się również w okolicy Placu Grunwaldzkiego. Nie bez powodu nazywa się tę część miasta rejonem studentów. Budynki UP usytuowane są niedaleko siebie, z nowoczesnym gmachem głównym na czele. Można zatem liczyć na dobry dojazd ze Śródmieścia, Biskupina, Sępolna, Psiego Pola, Gaju, Hub, Krzyków (autobus pośpieszny D), Szczepina.

Część budynków UP mieści się przy ulicy Chełmońskiego na Biskupinie. To nieco dalej od centrum i trudniej tu dojechać, jednak jest to bardzo spokojna i zielona okolica. Obecnie najlepiej dojechać tam autobusami zastępczymi 701, kursują tam również tramwaje (m.in. 2 i 10).

Uniwersytet Wrocławski

Obok mostu Grunwaldzkiego usytuowany jest również Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Dziennikarstwo. Tuż obok znajduje się Biblioteka UWr.

Jeśli planujesz studia na Uniwersytecie Wrocławskim, to musisz wiedzieć, że wydziały tej uczelni nie są usytuowane blisko siebie. Część mieści się w gmachu głównym UWr, część w jego pobliżu, wystarczy zatem dojechać do Rynku. Większość budynków mieści się zatem w ścisłym centrum miasta, często wystarczy zatem dojechać do Kazimierza Wielkiego, Szewskiej, lub nawet do Galerii Dominikańskiej i kawałek przejść pieszo.

Nie wszystkie wydziały Uniwersytetu Wrocławskiego mieszczą się w okolicy Rynku, na przykład popularny Wydział Nauk Społecznych usytuowany jest daleko od centrum, podobnie część Wydziału Biotechnologii. Jeśli więc planujesz studia na WNS, zadbaj o to, by mieć dobry dojazd na Sołtysowice. Dojeżdżają tu autobusy A (pośpieszny, zapewni dobry dojazd z Krzyków: Oporowa, okolic ul. Kruczej, okolic Sky Tower), 116 (jedzie bezpośrednio z Ronda Reagana). Do placu Daniłowskiego dojeżdżają także 119, 132, 118, 105. Parę minut spacerem i można dojść do pętli tramwajowej przy Kromera, a stąd już w parę chwil dojechać do centrum.

Uniwersytet Ekonomiczny

Kwestia okolicy, w której warto zamieszkać, jest dość prosta w przypadku UE. Uczelnia zajmuje kilka budynków pomiędzy ulicami Ślężną i Komandorską, które tworzą zwarty kampus. Blisko stąd do dworców PKS i PKP, a w okolicy można trafić na sporo mieszkań studenckich. Bezpośrednio do UE dojedziemy 9 i 15 z Sępolna i okolicy Rynku, oraz z okolic Marino i Śródmieścia. Niedaleko UE zatrzymuje się również autobus 125, który dowiezie studentów z Oporowa i Brochowa (choć nie będzie to krótka podróż, ale wynajem mieszkań na tych osiedlach jest najtańszy).

Kilkanaście minut zajmie spacer spod ronda Powstańców Śląskich lub Sky Tower do kampusu. Pod Sky Tower zatrzymuje się sporo tramwajów (2, 6, 7, 17, 20, 14 i 24), zatrzymuje się tu również autobus A. Autobus D zatrzymuje się na Rondzie. Jeśli zdecydujecie się na ten kilkunastominutowy spacer, to macie zapewniony dobry dojazd na UE niemal z każdej części miasta.

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Szkoła jest zlokalizowana w niedalekim sąsiedztwie (ulice Strzegomska i Robotnicza),  można dostać się do niej autobusem. Dojeżdżają tu między innymi linie 107, 132, 142 i 409. Ta ostatnia linia łączy centrum miasta z Leśnicą.

Mieszkanie w Leśnicy może być jednak dla studenta trochę kłopotliwe, bo choć okolica jest urokliwa, o tyle dojazd do centrum trwa około 40-50 minut. Można z Leśnicy dostać się do wybranych punktów miasta pociągiem w ramach biletu komunikacji miejskiej i na pewno jest to dużo szybszy sposób.

Studiując na tej uczelni najlepszy dojazd będziesz mieć ze Śródmieścia i Starego Miasta oraz z okolic ulicy Legnickiej. Linia 132 dowiezie na uczelnię studentów mieszkających na Karłowicach, Różance i Nadodrzu. Bezpośredni dojazd na uczelnie jest również z Nowego Dworu, skąd odjeżdża także 142.

Wyższa Szkoła Handlowa

Nieco dalej od centrum miasta zlokalizowana jest  Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu, mieszcząca się przy ul. Ostrowskiego. Dojazd jednak nie jest utrudniony – WSH jest świetnie skomunikowana z Krzykami i osiedlami wzdłuż ulicy Grabiszyńskiej.

Jeśli zatem planujesz studia na tej uczelni, najwygodniej będzie Ci zamieszkać w okolicy FAT-u, na Grabiszynku lub Borku. Z tych osiedli będziesz mieć również dobry dojazd do centrum. Dalej od miasta usytuowany jest Oporów i Muchobór Wielki, stąd jednak również będziesz mieć dobry dojazd na zajęcia.

Gdzie szukać mieszkań na wynajem:

www.gumtree.pl

www.stancje.wroclaw.pl/
www.instancje.pl
www.domiporta.pl
www.mieszkania-studenckie.pl
www.dlastudenta.pl
www.wroclaw.nieruchomosci-online.pl