Twoje pierwsze dni na studiach. Co cię czeka?

Dostałeś się na wymarzony kierunek, cieszysz się najdłuższymi wakacjami w życiu. I niecierpliwie czekasz na rozpoczęcie roku akademickiego. Jak będą wyglądać początkowe formalności? Przybliżamy parę szczegółów, dzięki którym nie zgubisz się na uczelni.

Studia to zupełnie nowe doświadczenie. Maturzyści, czasem przyzwyczajeni do licealnego prowadzenia za rękę, na uczelni są traktowani jak dorośli. W dziekanacie panie zwracają się do was na „pan/pani”, sami musicie zadbać o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Ale nie taki diabeł straszny! Jakie powinny być pierwsze kroki na studiach?

Indeks i legitymacja

Tuż po dostaniu się na studia, powinieneś otrzymać od uczelni informację, ile wynosi opłata za legitymację studencką, ile za indeks i w jaki sposób możesz je uiścić. Niektóre uczelnie podadzą te informacje w swoich systemach elektronicznych, inne wybierają tradycyjną formę podawania informacji w dziekanacie. Ważne jest jednak, że po rekrutacji wszystkie informacje uzyskasz od tej chwili w dziekanacie wydziału, którego zostałeś studentem.

Indeks i legitymację otrzymasz tuż po rozpoczęciu roku akademickiego, najpewniej w trakcie Dni Wstępnych.

Akademik i stypendia

Niektóre uczelnie proszą nowych studentów o złożenie wniosków o miejsce w domu studenckim i stypendium socjalne jeszcze w trakcie wakacji, najczęściej w połowie sierpnia. Zaglądaj na strony uczelni, żeby mieć zawsze dostęp do aktualnych informacji.

Rozpoczęcie roku akademickiego

Każda uczelnia uroczyście rozpoczyna nowy rok. Na stronach uczelni znajdziesz informacje, o której godzinie i w jakim budynku powinieneś zjawić się 1 października. Ponadto co roku na wrocławskim Rynku organizowana jest uroczysta immatrykulacja, w której uczestniczą zwykle rektorzy wszystkich uczelni.

Podczas rozpoczęcia roku akademickiego uzyskasz informacje organizacyjne, ewentualnie poznasz datę, kiedy zostanie zorganizowane w tym celu osobne spotkanie. Nie lekceważ go. Podczas takiego spotkania dowiesz się, jak korzystać z biblioteki, jak ubiegać się o stypendium naukowe, jak funkcjonuje twój wydział oraz najpewniej – wspólnie z kolegami z roku – wybierzecie starostę.

Biblioteka

Najlepiej zapisać się do niej od razu, na początku roku akademickiego, kiedy tylko otrzymasz numer indeksu i legitymację studencką. Zwykle studenci zostają przeszkoleni z zasad korzystania z bibliotek (jak również z zasad BHP – o tym również zostaniecie poinformowani na stronach wydziałów). Nie wszystkie książki można wypożyczać do domu, z niektórych można korzystać jedynie w czytelni. Warto więc zapoznać się z regulaminem biblioteki.

Integracja

Zwykle na początku października Wrocław zamienia się w miasto imprez integracyjnych. Kluby organizują imprezy studenckie, podczas których pierwszoroczniaki mają okazję przejść otrzęsiny”. Czasem są to imprezy zorganizowane przez samorządy studenckie, czasem przez kluby. Jeśli chcesz zapoznać się lepiej z nowymi osobami na twojej uczelni, nie przegap tych okazji.

Ponadto w serwisach społecznościowych już teraz powstają grupy łączące świeżo upieczonych studentów wybranych kierunków. Znajdź taką grupę i poznajcie się jeszcze przed rozpoczęciem roku!

 

Miłego studiowania we Wrocławiu!