Perspektywy zawodowe

W każdej wrocławskiej uczelni wyższej znajduje się Biuro Karier, w którym można bezpłatnie otrzymać konsultacje i porady dotyczące sprawnego poszukiwania pracy lub praktyk. Biura Karier organizują spotkania z pracodawcami, targi pracy, szkolenia oraz konsultacje dotyczące wyboru ścieżki zawodowej.

studenci5

Ważna informacja dla studentów, którzy mają zamiar uczyć się i pracować jednocześnie:

1. Jeżeli cudzoziemiec studiuje w trybie stacjonarnym ma prawo do pracy bez zezwolenia niezależnie od podstawy pobytu (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r). Zezwolenia na pracę nie muszą również mieć posiadacze Karty Polaka lub absolwenci polskich uczelni.

2. Obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji oraz Mołdawii mogą być legalnie zatrudnieni przez uproszczoną procedurę (zatrudnienie jedynie na 6 mies. W ciągu roku) – na podstawie oświadczenia, które pracodawca rejestruje w PUP (Powiatowy Urząd Pracy): >>szczegóły<<

Gdzie i jak szukać pracy we Wrocławiu?

Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, dlatego znalezienie zajęcia jeszcze w okresie nauki nie powinno być problemem. Najlepiej szukać pracy w branży, w której się kształcisz, co pozwoli na łatwiejszy start na rynku pracy w przyszłości.

Polska Dolina Krzemowa, tygrys outsourcingu, najlepsze miasto do przeprowadzki – to tylko niektóre z określeń, które padają, gdy mowa jest o Wrocławiu jako o miejscu do życia i do rozwoju zawodowego. Eksperci i praktycy nie mają wątpliwości: tu jest praca. I to dobra praca!

Wrocław liderem wśród polskich metropolii

Wrocław to najbardziej rozwijająca się metropolia w ciągu minionych 10 lat – tak wynika z najnowszego „Raportu o polskich metropoliach 2015”, przygotowanego przez ekspertów PwC Polska Sp. z o.o. W ciągu ostatnich 10 lat Wrocław pozyskał ok. 200 inwestorów, którzy utworzyli ponad 85 000 miejsc pracy.

Ważna jest jeszcze jedna rzecz – do tego, że siłą Wrocławia jest branża nowoczesnych usług biznesowych (czyli wszelkiej maści centra finansowe, IT czy badawczo-rozwojowe) zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale wzrosło też zainteresowanie naszym miastem wśród firm produkcyjnych (inwestycje Amazona czy Nestle).

Specjaliści nie mogą się mylić

A specjaliści wysokiej klasy i menedżerowie mówią jednym głosem: jak się przeprowadzać, to tylko do Wrocławia! Już dwa lata z rzędu stolica Dolnego Śląska została przez nich uznana za najatrakcyjniejsze miejsce do pracy w kraju. Podobnie myślą też inżynierowie, którzy są w naszym mieście na wagę złota.

Duży potencjał edukacyjny, naukowy i kulturalny, wysoki poziom urbanizacji regionu oraz rozwoju przemysłu sprawia, że przedsiębiorstwa tutaj obecne mogą rozwijać prowadzenie nowoczesnych rodzajów produkcji przemysłowej – mówi Paulina Kalisz-Friedrich, lider wrocławskiego zespołu Antal Engineering & Operations.

Rankingi nie kłamią

A rankingi (i to te o światowej renomie) nie pozostawiają złudzeń: Wrocław to jedna z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w tej części Europy.

Ten przygotowany przez Financial Times, oceniający miasta pod kątem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, umiejscowił nawet stolicę Dolnego Śląska w najlepszej dziesiątce dużych miast z całego Starego Kontynentu!

W opublikowanym rankingu European Cities and Regions of the Future 2016/2017 Wrocław zajął pierwsze miejsce w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wyniki tegorocznego rankingu European Cities and Regions of the Future 2016/2017 (Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/2017) potwierdzają, że Wrocław ugruntował swoją pozycję jednej z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych w Europie. Miasto zajęło pierwsze miejsce w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji (wśród miast do 750 tys. mieszkańców).

Do myślenia daje też inny ranking, ten dotyczący wynagrodzeń przygotowany przez Sedlak&Sedlak. Pokazuje on, że ci, którzy skończyli wrocławskie uczelnie (a zwłaszcza Politechnikę Wrocławską), są w gronie najlepiej zarabiających absolwentów.

Gdzie jest praca?

Prognozy pokazują jasno: we Wrocławiu i okolicach zatrudniać będą przede wszystkim centra usług wspólnych i firmy zajmujące się IT, ale do najbardziej rozwijających się sektorów w regionie Wrocławia należą także: motoryzacja, elektronika, chemia i farmaceutyka, inżynieria mechaniczna, BPO, sektor spożywczy.

Zresztą co rusz któraś z wielkich firm obecnych we Wrocławiu (jak chociażby HP, Credit Suisse czy BNY Mellon) ogłasza ofensywę rekrutacyjną i zatrudnia kolejne młode, zdolne i chcące się uczyć osoby.

Nie ma się więc nad czym zastanawiać: we Wrocławiu jest praca. I to praca atrakcyjna, dobrze płatna i dla osób o różnych profilach wykształcenia.

Popularne serwisy, na których można szukać ogłoszeń o pracy we Wrocławiu:

Agencje pracy, które pomogą znaleźć zatrudnienie: