Zarobki we Wrocławiu

Na tle województwa mieszkańcy Wrocławia wypadają znacznie lepiej. Najwięcej mogą zarobić specjaliści z branży informatycznej oraz telekomunikacyjnej. A jeśli do tego znają jeszcze język niemiecki, to mogą liczyć na naprawdę spore wynagrodzenie.

Badanie wynagrodzeń wskazuje, że we Wrocławiu zarabia się najlepiej w Polsce, tuż za Warszawą oraz Gdańskiem – wynika z raportu Sedlak&Sedlak. Mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego brutto w naszym mieście wyniosła w 2012 roku 4,5 tysiąca złotych.

Jak podkreślają autorzy raportu, we Wrocławiu zarabiało się zdecydowanie więcej niż w innych dużych miastach Dolnego Śląska.

W Wałbrzychu i Legnicy mediana wynagrodzenia całkowitego była niższa o prawie tysiąc złotych i  wyniosła 3 543 złotych. Jeszcze mniej zarobili mieszkańcy Jeleniej Góry oraz Lubina. Mediana ich wynagrodzeń w ubiegłym roku wyniosła 3 400 złotych. Lepiej, bo prawie 3,6 tys. złotych zarabiały między innymi osoby z Głogowa oraz Świdnicy.

Z kolei w 2013 roku przeciętne wynagrodzenie w województwie dolnośląskim wyniosło 4 331 złotych. Zarobki we Wrocławiu były wyższe o 369 złotych natomiast w pozostałej części województwa niższe o 631 złotych.

Warto szkolić się w branży IT

We Wrocławiu w 2012 roku najwięcej zarabiały osoby pracujące w branży IT, telekomunikacyjnej oraz przemyśle ciężkim.

Mediana wynagrodzenia całkowitego w branży IT we Wrocławiu była wyższa od ogólnopolskiej o 358 złotych. W pozostałej części województwa była natomiast niższa o 1,2 tysiące złotych. W telekomunikacji mieszkańcy miasta zarobili o 500 złotych więcej, niż Polacy ogółem zatrudnieni w tej branży.

Trzecią najlepiej opłacaną branżą w województwie jest przemysł ciężki – mediana wynagrodzeń mieszkańców stolicy Dolnego Śląska wyniosła 5,2 tysiąca zł, a pozostałych mieszkańców województwa – 4 725 złotych.

Kolejne miejsce w województwie przypadły firmom z branży energetycznej i ciepłowniczej. Piątą najlepiej opłacaną branżą była natomiast bankowość.

Warto znać język niemiecki

Bliskość niemieckiej granicy sprawia, że mieszkańcy województwa dolnośląskiego posługujący się językiem niemieckim mogą nieźle zarobić. Osoby znające język naszych zachodnich sąsiadów z reguły zarabiały więcej niż osoby władające językiem angielskim. W szczególności lepiej były wynagradzane osoby w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

We Wrocławiu, w firmach zagranicznych, mediana wynagrodzeń osób, które posługiwały się językiem niemieckim w stopniu bardzo dobrym wynosiła o ponad 200 złotych więcej, niż wynagrodzenie osób biegle mówiących po angielsku. W pozostałej części województwa te różnice były jeszcze bardziej widoczne – sięgały już 600 złotych. W firmach z przewagą kapitału polskiego różnice już nie są takie widoczne.