Poznaj miasto, w którym będziesz studiować

dworzec-we-wroclawiu-008-1Parę słów o mieście

Wrocławski Rynek jest 50. największym placem na świecie i 28. w Europie.

1050 m – tyle mierzy ulica Świdnicka, która prowadzi wprost do Rynku. Kiedyś funkcjonowała jako normalna ulica z ruchem samochodowym, dziś jest deptakiem, przy którym mieszczą się sklepy, kawiarnie i hotele.

8 tysięcy zabytkowych kamienic, które wciąż są odnawiane. Dzięki rewitalizacji zyskują drugie życie.

Najstarszy wrocławski lokal liczy sobie ponad 700 lat! Piwnica Świdnicka powstała w XIV wieku i była jednym z pierwszych miejsc, gdzie można było przyjść i napić się piwa. Funkcjonuje do dziś, a w karcie znajdziemy dania typowe dla kuchni dolnośląskiej.

565 gatunków zwierząt liczy sobie wrocławski ogród zoologiczny. To największe ZOO w całej Polsce. Jedną z ciekawszych atrakcji ZOO jest Afrykarium, które przybliża nam faunę i florę Afryki.

117 mostów czyni Wrocław „drugą Wenecją”. Przez miasto przepływa łącznie pięć rzek, a także miejska fosa. Krótko mówiąc, Wrocław to najpiękniej położone miasto nad wodą w Polsce!

Co roku do Wrocławia przyjeżdża ponad 3 miliony turystów.


Parę słów o biznesie

Ponad 250 firm działa w ramach Wrocławskiego Parku Technologicznego. W sumie WPT łączy blisko 60 różnych branż.

Zagraniczni inwestorzy zostawili w naszej aglomeracji ponad 3,62 mld euro, biorąc pod uwagę tylko ostatnie lata. A liczba inwestycji wciąż rośnie. Jedną z największych jest budowa centrum usług logistycznych Amazon pod Wrocławiem.

6 linii lotniczych lata z wrocławskiego lotniska, a w 2014 roku dołączy do nich Eurolot. Wrocławski port lotniczy obsługuje blisko dwa miliony pasażerów rocznie, oferując połączenia biznesowe i turystyczne do najważniejszych miast w Europie.


Parę słów o studiach

We Wrocławiu działa 28 uczelni wyższych.

Łącznie nasze miasto liczy około 130 tysięcy studentów i to tylko na studiach stacjonarnych. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców miasta, można łatwo policzyć, że co czwarty wrocławianin jest studentem!

Ponad 47 tysięcy studentów uczy się na Uniwersytecie Wrocławskim. Na drugim miejscu jest Politechnika Wrocławska, na której studiuje 40 tysięcy osób. Większość uczelni funkcjonuje od początku XX wieku, przy czym Uniwersytet Wrocławski – od XVIII wieku. Po wojnie placówki zostały przekształcone w uczelnie wyższe.


Parę słów o kulturze

4 kina kameralne i 5 multipleksów – jest gdzie się wybrać na film. W mieście działają dwa Multikina, jedno kino sieci kin Helios, a także Cinema City. Funkcjonują również dwa kina niszowe: DCF w miejscu starego kina Warszawa oraz Nowe Horyzonty w samym centrum miasta, w miejscu starego Heliosa.

18 scen teatralnych działa we Wrocławiu. Choć to oczywiście liczba ruchoma, bo część teatrów eksperymentuje, wychodzi do ludzi, a sceną może być niemalże każde miejsce. Przykład? Spektakl odegrany z udziałem publiczności na placu przed Dworcem Głównym.

We Wrocławiu możesz odwiedzić blisko 30 muzeów, zarówno tych należących do miasta, jak i do Muzeum Narodowego.

Możesz uczestniczyć w ponad 30 festiwalach muzycznych we Wrocławiu. Najpopularniejsze z nich to festiwal Wratislavia Cantans, Jazztopad, czy rockowy Thanks Jimi Festival, podczas którego co roku bijemy gitarowy rekord Guinnessa.

Co roku organizowanych jest 7 festiwali literackich, w tym Port Literacki, jeden z największych tego typu w Europie. Coś dla siebie znajdą również fani kryminałów i miłośnicy dobrych książek.


Parę słów o rekreacji

Wrocławski Rower Miejski to ponad 200 rowerów, które możesz wypożyczyć. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. W mieście znajduje się ok. 30 stacji z możliwością wypożyczenia roweru.

29 – to liczba wrocławskich lasów. Miasto słynie z zieleni, szczególnie w północnej i zachodniej części miasta. Do tego warto dodać 9 pomników przyrody z dębem Jana Dzierżonia na czele (przy ul. Parkowej), ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną o długości 6,5 kilometra oraz siedliska ptaków i roślin pod ochroną w okolicach Wrocławia.

Wrocław ma 10 oficjalnie wyznaczonych tras biegowych o różnych dystansach. Możesz zdecydować się na bieg w mieście lub na obrzeżach, w parku lub nad rzeką. Trasy są wyznaczone w każdej części miasta.

Po szynach jeżdżą 4 zabytkowe tramwaje, które w sezonie letnim pozwalają zwiedzić najważniejsze części miasta. Tramwaj można również wynająć na imprezy okolicznościowe, na przykład wieczory panieńskie.

Lubisz pływać na łódce? Świetnie – w mieście znajdziesz dziewięć przystani. Wypożyczysz tu kajak, łódkę lub rower wodny, wybierzesz się w rejs statkiem pasażerskim lub zrobisz patent żeglarski.

Przemierzając Wrocław można trafić na 12 wysp. Przy czym nie wszystkie wyglądają na pierwszy rzut oka jak wyspa. Na przykład Wielka Wyspa to dość spory teren, na którym mieści się kilka osiedli, w tym Sępolno, Biskupin i Bartoszowice. Część wysp została zagospodarowana jako tereny zielone, gdzie można rozłożyć kocyk lub leżak – na przykład wyspy Słodowa i Bielarska, tuż przy Ostrowie Tumskim. Z kolei Kępa Mieszczańska też jest wyspą, obecnie znajdują się tam tereny wojskowe i kilka mniejszych osiedli.

Ponad 10 fontann działa we Wrocławiu, wliczając w to tę najpopularniejszą, multimedialną na Pergoli.

Lubisz pływać? Żaden problem. W mieście znajdziesz blisko 20 basenów, z największym w Polsce aquaparkiem, czynnym przez cały rok. Liczne baseny kryte mieszczą się w szkołach i przy uczelniach, działa również Wrocławskie Centrum SPA w budynku dawnej łaźni miejskiej. Latem możesz skorzystać z basenów odkrytych, w tym z kąpieliska na Gliniankach, przekształconego w WakePark. Możesz nauczyć się tu pływać na nartach wodnych czy wake’u. Na potrzeby The World Games 2017 został wybudowany basen sportowy przy ul. Wejherowskiej.

W zimie we Wrocławiu działa 5 lodowisk. Pod gołym niebem można ślizgać się na lodowisku przy Stadionie Miejskim.

Jeden z trzech torów wyścigów konnych w Polsce znajduje się we Wrocławiu, na osiedlu Partynice.

Od ponad 30 lat na ulicach Wrocławia organizowany jest maraton. Trasę 42 km biegnie ponad 5000 osób.