Obcokrajowcy ocenili Wrocław

Wrocław to miasto, w którym żyje się wygodnie i łatwo można rozwijać swoją karierę – tak wynika z najnowszego badania opublikowanego przez portal Morizon.pl. 

Portal Morizon.pl powołuje się na opublikowane w ubiegłym roku dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców, z których wynika, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka około 14,5 tys. cudzoziemców. Ponad połowa z nich (59%) pochodzi spoza Unii Europejskiej – to przede wszystkim nasi sąsiedzi ze wschodu (Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini), ale również obywatele Korei Południowej czy Indii. We Wrocławiu mieszkają również Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Francuzi i Brytyjczycy.

Portal podkreśla, że w opinii obcokrajowców Wrocław jest dobrym miejscem, by rozwijać karierę – co czwarty z ankietowanych przyjechał tu właśnie ze względu na możliwości, jakie daje lokalny rynek pracy. Miasto kusi również ofertą uczelni wyższych. Co piąty badany studiuje w stolicy Dolnego Śląska lub przyjechał tu się uczyć w ramach europejskiego programu Erasmus.

Nieco ponad 14% badanych widzi we Wrocławiu przyjazne i piękne miejsce do życia, a kolejne 13% uważa, że to miasto, które stale zmienia się na lepsze i oferuje duże możliwości rozwoju.

Wrocław to trzeci rynek biurowy w Polsce. Swoje placówki ma tu wiele międzynarodowych firm – w szczególności z sektora IT oraz nowoczesnych usług dla biznesu.

Atuty Wrocławia

Wśród największych zalet Wrocławia obcokrajowcy wymieniają nie tylko szerokie możliwości na rynku pracy (20%), ale także bogatą ofertę kulturalną (19%) i wygodne połączenia samolotowe z resztą Europy i świata (15%). Dla 18% ankietowanych Wrocław to piękne miejsce, które urzeka wyjątkową atmosferą.

Co utrudnia pobyt we Wrocławiu?

Z badań Morizon.pl wynika, że ekspaci we Wrocławiu narzekają na jakość powietrza. Smog w mieście doskwiera 26% ankietowanych. Sporym problemem jest również podejście mieszkańców do obcokrajowców. Choć co dziesiąty ankietowany uważa miasto za multikulturowe, niemal dwukrotnie więcej zwraca uwagę na problem z rasizmem i nietolerancją. Według 12% ankietowanych pobyt w mieście utrudnia również bariera językowa.

Portal przedstawił opinie ekspatów o Warszawie, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy.

Źródło: www.wroclaw.pl